KAHRAMANMARAŞ AFŞİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa Mahir TURAN’ın 2018-2019 İlköğretim Haftası Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa Mahir TURAN’ın 2018-2019 İlköğretim Haftası Mesajı

Sevgili öğrenciler, kıymetli veliler, değerli öğretmenler;

2018-2019 eğitim ve öğretim yılına başlamanın coşku ve heyecanı içindeyiz. Mesajıma Halk ozanımız Aşık Veysel’in dizeleriyle başlamak istiyorum.

“Dünyanın en zengin aklını gördüm
Sermayesini sordum, dedi ki: okul.”

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik, aklı ve zekâsıdır. Fakat akıl, kendiliğinden gelişemez. Aklı geliştiren, kullanılmasını öğreten bilgilerle zenginleştiren okuldur. Çünkü okul, bir eğitim ve öğretim yuvasıdır, sermayesi insan, görevi de insan yetiştirmektir.

İnanıyorum ki bu yıl birlikte yapacağımız çalışmalarla Afşin´imizi eğitim alanında daha ileri düzeye taşıyacağız. Bizler, eğitimin sadece bir insanın hayatını değil, bir toplumun yaşam şeklini etkilediğinin bilincindeyiz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi; “Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da; köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir”. Gelişmiş huzurlu bir toplum,  her yönüyle iyi yetiştirilmiş bireylerden oluşur. Bunun için bizlere düşen görev çocuklarımıza her yıl daha iyiye giden bir eğitim vermektir. Bu sorumluluğumuzun bilinciyle çalışıyoruz; çocuklarımıza çağımızın imkânlarını en üst seviyede sunan, eğitim ortamları sağlama gayreti içerisindeyiz.

Sevgili öğrenciler,

İkinci eviniz olan okullarınıza hoş geldiniz. Bir binanın okul olabilmesi için gerekli olan en önemli şey öğrencidir, en güzel okul bile öğrencisiz olduğunda anlamsızdır. Okulun var oluş amacı sizleri eğitim ve öğretimle hayata hazırlamaktır. Sizler eğitimin temel taşlarısınız, bütün çabamız sizin için.  Sizler mutluysanız, sizler eğitimliyseniz, sizler sağlıklıysanız bizler de mutluyuz. Değerli evlatlarımız, hiçbir başarıya çiçekli yollardan gidilmez; emek harcamak lazım, disiplinli olmak ve çokça çalışmak lazım. Başaracağınıza inanın; yorulduğunuzda, pes ettiğinizde bu inanca sarılın ve yeniden başlayın. Hepinize sağlıklı, başarılı, mutlu bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

Sayın anne-babalar,

Ailenin çocuğuna olan ilgi ve desteğinin ölçüsü; çocuğun sağlığı, eğitimi, başarısı, aile hayatı ve toplumla olan ilişkileri ile belirlenir.  Hoşgörüyle yetiştirilen çocuk, sabırlı olmayı; destek verilerek yetiştirilen çocuk, güven duymayı; övülerek yetiştirilen çocuk, takdir etmeyi;  güven ortamında yetiştirilense kendinden emin olmayı öğrenir. Eğer çocuklarımız ve gençlerimiz bizim en kıymetli varlıklarımız ise onları koruyalım. Çocuklarımızın arkadaşlarını, gittikleri eğlence yerlerini, katıldıkları grupları, evde nelerle meşgul olduklarını lütfen izleyelim. Bu izleme dengeli, tutarlı, güler yüzlü, eğitim ağırlıklı bir izleme olmalıdır.

Değerli meslektaşlarım,

Çocukların duygularına temas etmeden onları harekete geçiremezsiniz. Duygularına temas etmediğiniz kişiye de hiçbir şey öğretemezsiniz. Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, sağlam bir eğitim ise öğretmene bağlıdır. Biz eğitimciler ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin hazırlanmasında oynadığımız rolün önemini unutmamalı; bunun bilinci ve sorumluluğuyla çalışmalıyız. Bize emanet edilen evlatları; mesleğe başlarken duyduğumuz öğretme heyecanını hiç kaybetmeden, modern çağın bilgi donanımıyla, hoşgörü ve sevgiyle yetiştirmeliyiz. Sizlerin, ülkemizin geleceği olan çocuklarımız için büyük bir özveriyle çalıştığınızı ve çalışacağınızı biliyor; sizlere başarılı ve sağlıklı bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ülkemize, ilimize, öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.

 

                                                                                                                           Mustafa Mahir TURAN

                                                                                                                      Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü

Efsus Turan Mah. Nazım Kaynak Bulvarı Afşin Hükümet Konağı 1. Kat - 0 ( 344) 511 49 76 - 511 69 76

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.