KAHRAMANMARAŞ AFŞİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ PROGRAMI GERÇEKLERŞTİRİLDİ

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ PROGRAMI GERÇEKLERŞTİRİLDİ

     18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 103. yıl dönümü, Afşin’de düzenlenen törenle kutlandı. Afşin Hükümet Konağında, Atatürk Anıtına çelenk konulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Afşin İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Afşin Zümrüt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan etkinliklerle Kaymakamlık Konferans salonunda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan, Afşin İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Murat Sönmez, Çanakkale Deniz Zaferi´nin Türk tarihi açısından çok önemli bir yeri olduğunu belirtti. Çanakkale’nin tek vücut olmuş bir millet gücü olduğunu dile getiren Sönmez, "Çanakkale bir istatistik hesabı değildir. Ne insan, ne yüz ölçümü, ne mühimmat rakamıdır. Tüm rakamlardan arınmış sadece iman ve vatan sevdasına düşmüş kutsal bir ruhtur Çanakkale” dedi.     Birlik ve beraberlik ruhunun kişisel bir tercih değil olmazsa olmazımız olması gerektiğini söyleyen Sönmez, "Bu derin iktidarın mirasçıları olan bizleri, yıllarca etnik kökenlerimize göre tasnif edip, şahsi tercihlerimizle edinmediğimiz bu farkı, ayrımcılığın temeline dönüştürmek isteyenlerin taarruzlarına maruz bırakarak Çanakkale Zaferi’ndeki birlik ve beraberlik ruhunu hançerlemek ve ülkemizi her zaman bölmek istediler. Fakat milletimiz tıpkı Çanakkale Zaferi’nde olduğu gibi 15 Temmuz’da da iç ve dış mihraklara tarihsel gerçeğini ortak üslup içinde haykırarak ‘Biz bir ve beraberiz’ diyerek varlığını yeniden gösterdi. " diye konuştu. Sönmez, "Türk milletinin birlikte yaşama iradesi, vatan ve bayrak sevgisi Çanakkale´de olduğu gibi tarihin her safhasında bizleri güçlü kılmıştır ve kılacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz." açıklamasında bulundu.
       Konuşmanın ardından Afşin İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan slayt gösterisi izletildi, şiirler okundu ve tiyatro sahnelendi. Programın sonunda İlçe genelindeki okullarda yapılan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi konulu şiir, resim ve kompozisyon dalında düzenlenen yarışmada derece elde eden öğrencilere hediyeler verildi. Programa, Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan, Askerlik Şubesi Başkanı Jandarma Yüzbaşı Hasan Akdemir, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, siyasi parti başkanları, daire amirler, askeri erkan, okul müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, şehit ve gazi aileleriyle çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

20-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-2018

Efsus Turan Mah. Nazım Kaynak Bulvarı Afşin Hükümet Konağı 1. Kat - 0 ( 344) 511 49 76 - 511 69 76

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.